Пам'яті вчителя

Максютін Сергій Григорович
(07.11.1914-31.10.1997) - 
колишній директор
Созонівської середньої школи Кіровоградського району,
заслужений учитель УРСР,
відмінник народної освіти,
ветеран педагогічної праці,
фундатор оригінальної авторської школи, учасник Другої світової  війни, нагороджений медаллю А.С.Макаренка, кавалер ордена Леніна та багатьох трудових і бойових нагород


Народився 7 листопада 1914 року в селі Братське Миколаївської області.
С.Г.Максютін увійшов в історію педагогіки нашої області як педагог – гуманіст, автор 18 друкованих праць, майже 140 статей у газетах та журналах.
Педагогічну діяльність розпочав ще на початку тридцятих років, у юнацькому віці, коли у неповних 17 років за путівкою райкому став працювати вчителем Кривопущанської семирічної школи Братського району Миколаївської області. На початку 1933 року був призначений директором школи. До 1940 року закінчив Кіровоградський педагогічний технікум, а потім-інститут, працював інспектором шкіл Кіровоградського району. У  1960 році закінчив Одеський державний університет імені Мечникова.
Коли почалася Друга світова війна, працював інспектором шкіл Кіровоградського району. На заклик партії і уряду був призначений відповідальним за евакуацію худоби у східні райони країни. У 1941 році після завершення цього завдання, евакуювавшись в Калмицьку автономну республіку,  добровольцем  пішов на фронт.
У 1942 році закінчив офіцерські курси, командував ротою особливого призначення, був старшим ад’ютантом батальйону. Брав участь у боях Степового та Другого Українського фронтів. Визволяв ряд областей Росії та України, зокрема – Бєлгород, Курськ, Харків, Полтаву, Кременчук, Дніпропетровськ.
У 1943 році форсував з ротою Дніпро у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області, визволяв Правобережжя. Після тяжкого поранення був звільнений у запас.  
За виконання завдань особливого значення  нагороджений орденами Леніна, Великої Вітчизняної війни І та ІІ ступенів, Трудового Червоного Прапора, Знаку Пошани та десятьма медалями.
Протягом 1945-1978 років очолював Созонівську школу Кіровоградського району.
У 1956 році удостоєний звання заслуженого учителя школи УРСР.
Рішенням Президії АПН СРСР від 24 травня 1974 року С.Г.Максютіну присуджено почесний диплом переможця Всесоюзного конкурсу вчительських доповідей. У 1978 році досвід роботи очолюваної ним школи було вивчено Академією педагогічних наук та схвалено колегією Міністерства освіти УРСР.
Суть досвіду:  забезпечення оригінального підходу до організації навчально-виховного процесу в школі продовженого дня, раціональне чергування розумової, фізичної праці і відпочинку учнів, турбота про збереження і зміцнення їх здоров'я, забезпечення всебічного розвитку школярів, формування творчої особистості, зміцнення співдружності з підрозділами обласної сільськогосподарської дослідної станції, з батьками і громадськістю.
Після виходу на пенсію Сергій Григорович  продовжував працювати в обласному інституті удосконалення вчителів, керуючи обласною науково-педагогічною лабораторією з актуальних проблем дальшого розвитку і вдосконалення шкіл та груп продовженого (повного) дня. З 16 травня 1980 року обіймав посаду заступника голови обласної Ради Педагогічного товариства УРСР. 
       С.Г.Максютін пішов з життя 31 жовтня 1997 року, не доживши сім днів  до свого 83-річчя.
Кіровоградською райдержадміністрацією засновано педагогічну премію імені С.Г.Максютіна, яка щорічно присуджується на конкурсній основі педагогічним колективам, працівникам відділу освіти, молоді та спорту, інформаційно-ресурсного методичного центру, ветеранам педагогічної праці та педпрацівникам закладів загальної середньої освіти району за значні досягнення у справі навчання і виховання молоді, у розвитку освіти, популяризації оригінальних педагогічних знахідок.


1.  Созонівський НВК
2.  Про відзначення 100-річного ювілею С. Максютіна
3.  Школа радості, добра, натхнення
4. А.Б.Іванко. ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ ПАМ'ЯТІ
5. І день, і рік, і все життя... [Текст] : 90-річчю від дня народження С.Г.Максютіна присвячується/ Кіровогр. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти ім. Василя Сухомлинського, Від.освіти Кіровогр. райдержадмін. ; підгот. текстів, упоряд. А. Саржевський. -Кіровоград : [б.в.], 2004. - 150 с.
6.  Коваленко, Н. М. Слово про Созонівського директора: (до 100-річчя від дня народження С. Г. Максютіна) / Н. М. Коваленко //Педагогічний вісник : наук.-метод. щокварт. журн. - 2014. - № 3/4(31/32. - С.190-193
7.Калініченко Н.А.СУЧАСНИКИ ВАСИЛЯ СУХОМЛИНСЬКОГО
8. Надія Калініченко. Вплив трудової підготовки на загальний розвиток особистості в педагогіці В.О.Сухомлинського
9.  Пропагандисти ідей В.Сухомлинського
10.І день, і рік, і все життя... [Текст] : 90-річчю від дня народження С.Г.Максютіна присвячується / Кіровогр. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти ім. Василя Сухомлинського, Від. освіти Кіровогр. райдержадмін.; підгот. текстів, упоряд. А. Саржевський. - Кіровоград : [б.в.], 2004. - 150 с.: фотоіл. - ISBN 956.583.139.9
11.«Педагогічний вісник» (2009,№3-4)

"Зоря", №23, 7 червня 2014 року